2024-01-06 Kolacja na cztery ręce

SŁODKO-GORZKO-KWAŚNA KOMEDIA - spektakl teatralny na żywo

Fikcyjne spotkanie dwóch wielkich kompozytorów baroku – Bacha i Haendla w sztuce Paula Barza.

Spektakl grany od 1986 r., wersja telewizyjna z 1990 r., w reżyserii Kazimierza Kutza, znalazła się w Złotej Setce Teatru Telewizji.

Jerzy Fryderyk Haendel i Jan Sebastian Bach - obaj kompozytorzy urodzeni w tym samym 1685 r. nigdy nie poznali się osobiście, chociaż doskonale znali swoją twórczość. Jan Sebastian Bach, skromny kantor w kościele św. Tomasza, wielokrotnie zabiegał o rozmowę ze sławnym rodakiem, niestety - Jerzy Fryderyk Haendel, osiadły w Londynie, podziwiany i rozchwytywany przez całą Europę, wiecznie w drodze, bohater skandali, zapatrzony w siebie „czarujący potwór”, unikał osobistej konfrontacji z kolegą po fachu.

Co mieliby sobie do powiedzenia, gdyby doszło do takiego spotkania?

Taką sytuację wyobraził sobie niemiecki pisarz, muzykolog i krytyk sztuki, Paul Barz.

„Kolacja na cztery ręce” to pasjonujący, pełen humoru, pojedynek dwóch wielkich osobowości.

Haendel przełamuje swoją pychę i zaprasza rywala na uroczystą kolację w Hotelu Turyńskim w Lipsku. Bach - skromny i ubogi kantor z Lipska, ojciec dwadzieściorga dzieci, który nigdy nie był zagranicą i który nie otrzymywał pieniędzy za swoje kompozycje schyla się przed „królem muzyki” w głębokim, pokornym ukłonie. Udobruchany Haendel serwuje trunki i potrawy, którymi chce zaimponować prowincjuszowi. Z czasem, w coraz bardziej szczerej rozmowie, zmieniają się relacje bohaterów spotkania. Haendel przyznaje się do samotności, tęsknoty za spokojnym życiem rodzinnym, skarży się na nadchodzącą starość i na nieustanną walkę z ludzką podłością, na przymus ciągłego udowadniania swojej wielkości i zachowania pozycji, na zależność od tych, którzy dobrze płacą.

Przy kurczącej się wielkości gospodarza kolacji, skromny kantor odzyskuje poczucie wartości, dociera do niego, że całe życie posiadał przywilej cieszenia się swoją muzyką pisaną dla przyjemności a nie na zlecenie.

Bilety w sekretariacie ZOK (tel. 76 8783374), www.kupbilecik.pl

Cena 90 zł

Przeczytaj także

2024-04-18 Śpiąca królewna

2024-03-27 Kwiecień

2024-03-26 Ręce do góry

2024-03-12 Marzec

2024-03-08 Stand-up Szwedes

Nadchodzące wydarzenia