2021-02-25 Depresja - historia smutku w obrazach

Od 2011 r., decyzją Ministerstwa Zdrowia, 23 lutego jest Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją. Jego zadaniem jest upowszechnianie wiedzy o depresji – jej objawach, skutkach indywidualnych i społecznych, o sposobach leczenia i przede wszystkim uświadamianie osób zdrowych o przyczynach i rodzajach depresji, o okazywaniu solidarności z chorymi oraz umiejętnym komunikowaniu się z nimi, namawiania do leczenia farmakologicznego. Depresja należy do tego rodzaju zaburzeń psychicznych, które utrudniają codzienne funkcjonowania, a w przypadku depresji afektywnej dwubiegunowej - wręcz odwracają uwagę od okresów nagłego spadku nastroju. Często osoby rozpoznawane jako wesołe, kolorowo ubrane, tryskające energią i pomysłami, aktywne społecznie i towarzysko, odnoszące spektakularne sukcesy w pracy popadają w niezrozumiałą dla otoczenia apatię, przygnębienie, towarzyską „nieobecność”. Tym bardziej niezrozumiałe wydaje się, gdy takie osoby targają się na swoje życie. 

Dzieje się tak, bowiem okresy depresji (następujące po „manii” – w przypadku choroby afektywno-dwubiegunowej) następują z regularną częstotliwością i charakteryzują się nagłym spadkiem sił witalnych, a nawet całkowitą utratą sił do wykonywania podstawowych czynności. Okresy apatii występują w różnym natężeniu, w zależności od sytuacji życiowej chorego – często na pogłębianie się i wydłużanie okresów depresyjnych wpływ mają – długotrwały stres, niskie poczucie wartości, poczucie winy. 

W związku ze zbliżającym się dniem obchodów i planowanymi wydarzeniami poświęconymi diagnozowaniu i leczeniu depresji, odbywającymi się pod hasłem „ReAkcja w depresji”. Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji zaprasza na wystawę rysunków Anety Skórnickiej, przedstawiających sposób myślenia osób cierpiących na depresję. Wystawa po raz pierwszy pokazano w 2015 r. we wrocławskiej „Rozwijalni”. Temat choroby podejmuje w taki sposób, by osoba zdrowa zrozumiała zawiłości duszy i wewnętrzna niemoc, z jaką zmaga się osoba chora, wobec której kieruje się wiele oskarżeń - o lenistwo, niesłowność, przesadę, użalanie się nad sobą, nadmierne wymawianiem się od obowiązków, wyolbrzymianie problemów i zaniedbywanie siebie. Gdy choroba pogłębia się - rady typu „Weź się w garść!”, „Inni sobie jakoś radzą!”, Weź się za siebie!” nie mają uzdrawiającej mocy, raczej stają się kolejnym argumentem przytłaczającym i obniżającym samoocenę. 

Zamiast krytykować, należy pomóc, okazując zrozumienie, podpowiadając konkretne placówki medyczne i specjalistów.

Bądźmy czujni i czuli – osoby z depresją są wśród nas, potrzebują naszej uwagi i pomocy.

Zapraszamy do oglądania wystawy.

Za udostępnienie wystawy dziękujemy Lucynie Leśniak.

 

Wystawa dostępna w holu Kina Aurum, od 19.02 do 15.03.2021 r.Przeczytaj także

2021-04-14 Stand-Up

2021-04-13 Złoty Samorodek 2021

2021-04-01 Życzenia świąteczne

2021-03-26 Złotoryjska Palma Wielkanocna

2021-03-19 KINO AURUM zaprasza w piątek 19 marca!

Nadchodzące wydarzenia